Головне, що потрібно знати про CDN

Квітень 1, 2021 | Блог | Прискорення сайту

В інтернеті багато суперечливої інформації про CDN. У цій технології є як прихильники, так і противники (причому, друге значно більше). У рекламі або в відповідях пошукової видачі за запитом «прискорення сайту» все частіше можна зустріти пропозиції від компаній, що надають послуги CDN. Це маркетинг або правда? Давайте розберемося, що ж це таке, як працює і чи потрібно використовувати CDN для прискорення сайту.

Абревіатура CDN розшифровується як content delivery network, що дослівно означає «мережу доставки контенту». Технологія була розроблена для того, щоб удосконалити передачу даних з сервера на комп’ютери користувачів.

Фізично CDN є мережею географічно розосереджених серверів. Кожен з таких вузлів «перехоплює» запити найближчих до нього користувачів і передає їм запитані дані.

Допомагаючи базового сервера поширювати дані, мережа CDN знижує навантаження на нього. В результаті швидкість передачі інформації на комп’ютери користувачів збільшується. Але це тільки в теорії, а на практиці все набагато складніше.

Принципи роботи CDN

Основний принцип прискорення даних за допомогою CDN полягає в тому, що фізична відстань між відправником і отримувачем скорочується.

Ви, перебуваючи в Києві, відкриваєте сайт, файли якого зберігаються на сервері в Нью-Йорку. Однак власник сайту підключив CDN. Тому дані передаються Вам не з-за океану, а з найближчого вузла мережі, розташованого десь під Києвом.

Чому швидкість передачі даних залежить від відстані?

Проблема полягає в частково децентралізованої структурі інтернету. Комунікація відбувається через роутери, кожен з яких вибудовує оптимальний маршрут передачі даних. Це неминуче тягне затримки.

Тому, чим далі один від одного знаходяться одержувач і відправник, і чим більше проміжних вузлів між ними - тим довше йде інформація.

А значить, скорочуючи дистанцію між пристроями, ми виграємо в часі. Тому оператори мереж CDN будують безліч вузлів, розподілених територіально - щоб бути якомога ближче до користувачів, що знаходяться в різних країнах і регіонах.

Які ще функції є у CDN

Основна функція CDN - скорочувати відстань між точками передачі даних.

Друге завдання, яке успішно вирішують мережі доставки контенту - забезпечувати інтернет-мовлення в режимі реального часу. Під час онлайн-трансляції дані з сервера передаються на географічно розподілені вузли, а вже з них - кінцевим користувачам. Завдяки цьому за трансляцією можуть стежити тисячі людей з різних континентів.

Багато сучасних CDN виконують цілий ряд функцій щодо прискорення завантаження сайтів:

  • стискають текст;
  • оптимізують зображення;
  • мініфіціруют код;
  • підтримують кешування в браузерах.

Крім того, CDN ведуть облік статистики та забезпечують захист від мережевих атак. Хоча далеко не всі з них вирішують перераховані завдання, а в багатьох мережах функції прискорення реалізовані досить слабо.

Кому потрібні CDN?

Мережі доставки контенту створювалися в епоху поширення великих важких відео і онлайн-трансляцій. З роздачею такого вмісту CDN дійсно непогано справляються.

Технологія актуальна і в тих випадках, коли аудиторія географічно розподілена і відстань до користувачів перевищує 2-3 тисячі кілометрів.

Але для більшості бізнес-сайтів CDN практично марні, а іноді створюють додаткові проблеми.

Наприклад:

Ви пропонуєте виготовлення дерев’яних меблів в Нижньому Новгороді, а хостинг сайту знаходиться в Москві. Затримки на відстані 400 км мінімальні, і додатковий вузол доставки даних не потрібний.

Чому CDN Вам, швидше за все, не допоможуть?

Повільні бізнес-сайти найчастіше є такими не по причині географічної віддаленості сервера від користувачів. Зазвичай проблеми криються в огріхи розробників і неоптимальні налаштуваннях, а затримки мережі не настільки критичні для швидкості завантаження.

Навіть якщо ви використовуєте на сайті великі відео - вони, швидше за все, завантажуються з серверів спеціалізованих сервісів (наприклад, YouTube).

Підключаючись до CDN, важливо розуміти, як працює мережа. Багато операторів, що пропонують послуги доставки контенту, можуть не мати вузлів в вашому регіоні. А іноді маршрутизація налаштована таким чином, що час з’єднання тільки збільшується.

Вузол CDN - це ще одна «точка відмови». Потрібно тестувати, як працює сайт в обраній мережі. Зростають і витрати: послуги операторів платні, а вартість залежить від переданого трафіку.

А що допоможе прискорити сайт?

Як вже було сказано, CDN може вирішити деякі завдання щодо прискорення сайту (оптимізувати зображення, текст, структуру контенту). Але набагато краще з цим впорається технічний фахівець, який виправить помилки, спростить код, оптимізує серверну частину.

Якщо ж аудиторія сайту географічно віддалена від сервера, проблема може вирішуватися «переїздом» на інший хостинг - розташований «ближче».

Технічна оптимізація і перенесення сайту - роботи, що виконуються одноразово. Розумніше раз і назавжди підвищити продуктивність самого ресурсу, ніж регулярно платити за підстановку зовнішніх «милиць», які часто повністю марні.

Залишити коментар

Currently there are no comments, so be the first!

Це може бути важливо

Коли вибухає шторм позицій, люди зазвичай говорять: «Ну, це не може тривати довго, занадто це нерозумно». І дійсно, нелогічна видача - це і справді дуже нерозумно, що, втім, не заважає їй тривати довго.