Що таке Headless CMS і чому за ними майбутнє

Вересень 7, 2020 | Блог |

В епоху глобальної цифровізації виграє той, хто швидше за інших освоює нові канали взаємодії з аудиторією і пропонує своїм клієнтам більш зручні цифрові рішення.

Щоб домогтися успіху, бізнес відкриває представництва в Мережі, запускає мобільні додатки, позиціонується в соціальних мережах, використовує «розумні» гаджети і пристрої інтернет-речей. Важливо якомога ширше представити себе на ринку, використовуючи всі доступні способи. А ще необхідно бути гнучким, швидко і легко мігрувати на нові платформи.

Традиційний підхід полягає в тому, що для кожної платформи розробляється власна архітектура, готується контент, налаштовується інтерфейс. Розробка і підтримка в такій схемі вимагають значних ресурсів. Це обмежує можливості компаній в плані освоєння цифрових каналів.

Нове покоління CMS вирішує проблему управління контентом з використанням різних платформ. Тепер вміст створюється, зберігається і редагується незалежно від технічних рішень, використовуваних для його подання на клієнтському обладнанні (браузері, смартфоні, розумних годинах).

Headless CMS - тіло без голови

Логіка традиційних CMS об’єднує бекенд- і фронтенд-частини однієї системи. Контент в даному випадку виявляється пов’язаний з конкретними технологіями, архітектурою і шаблонами клієнт-серверного додатка.

Headless CMS - принципово інша система управління. Як правило, вона відповідає тільки за універсальне вміст, який може використовуватися на будь-яких платформах. Бекенд ( «тіло») при такому підході не пов’язаний з фронтенда ( «головою»).

Логіка Headless CMS така, що до «тіла» при необхідності можна приставляти різні «голови». Це дозволяє використовувати один бекенд для управління сайтом (або сайтами) і мобільним додатком, а також автоматизувати поширення контенту за всіма доступними майданчикам і пристроїв.

В результаті мінімізуються ресурси, що витрачаються на веб-розробку. А управління різними платформами здійснюється централізовано з одного інтерфейсу, що зручно. При цьому вміст гнучко настроюється для кожного окремого каналу.

Як це працює?

Як вже було сказано, Headless CMS передбачає управління тільки контентом незалежно від інтерфейсу, в якому він буде використовуватися (представлятися кінцевому користувачеві).

Система управління будується з нуля і використовується, в першу чергу, як сховище контенту і набору інструментів. Вона забезпечує адміністративний інтерфейс для творців контенту, їх спільної роботи над контентом. Якщо передбачена можливість залишати коментарі, заявки, створювати призначені для користувача анкети або задавати налаштування акаунтів, ці дані також можуть зберігатися в системі, модеруватись і редагуватися персоналом.

Вміст системи зберігається в підтримуваної нею базі даних (PostgreSQL, MongoDB, SQLite, MySQL і MariaDB в Strapi). Обмін даними найчастіше відбувається в «універсальному» форматі JSON, що дозволяє підлаштовуватися під будь-який новий фронтенд. Передача здійснюється через зовнішній API: RESTful або GraphQL.

Клієнтську програму відповідає за взаємодію з користувачем (дизайн, інтерактивність, збір даних). Для маніпуляцій з даними використовується API.

Переваги Headless CMS

Головна цінність підходу, реалізованого в Headless CMS - омніканальная готовність . Контент в універсальному форматі можна використовувати на сайті, в мобільному додатку, в інтерфейсі різних цифрових пристроїв. Це розширює можливості бізнесу, дозволяє гнучко використовувати різні рішення (інтегруючи їх по черзі або відразу задіявши всі необхідні).

Зниження витрат на розробку - друга важлива перевага. При певних умовах Headless CMS дешевше в установці та налаштування. Розробникам не потрібно освоювати систему управління «від і до», досить розбиратися в адміністративному інтерфейсі і API.

Прискорення реалізації нових проектів - теж важливий плюс для бізнесу. Завдяки гнучкості використання контенту, в Headless CMS процес запуску сайту або програми займає менше часу. Крім того, індустріальні стандарти RESTful і GraphQL забезпечують швидкий старт при розгортанні нового проекту: розробникам не потрібно закладати архітектурні основи і освоювати тулінг навколо цих технологій.

Для користувачів адміністративної панелі важливо зручність роботи в системі . Централізоване управління полегшує взаємодію з різними платформами. Можна додавати і редагувати контент, управляти настройками в одному звичному адміністративному інтерфейсі.

Для бізнесу, оперативно реагує на зміни, велике значення має проста масштабованість системи управління контентом. Статично згенерований контент від CMS легко піддається масштабування через CDN.

Вміст легко переноситься в нові інтерфейси. Наприклад, для реалізації програми для iOS, при наявності web- і Android-версій, не потрібно створювати новий бекенд - до існуючою схемою просто додається ще одне клієнтську програму.

При цьому розробники на будь-якій мові програмування (Ruby, PHP, Java, Swift) можуть використовувати API при маніпуляціях з системою, вирішуючи таким чином проблему несумісності різних мов в одному продукті. Це дає можливість задіяти новітні технології і креативно підходити до процесу розробки.

Для Headless CMS характерна підвищена безпека . Оскільки з користувальницької боку доступні тільки статично згенеровані файли, а обробка запитів значно спрощена, «зламати» цей процес складніше і ризики атак скорочуються.

Чи є недоліки у Headless CMS?

Перехід до логіки Headless CMS передбачає знайомство з її принципами і технологіями, проте розробнику досить мати базовий рівень знань мережевих технологій.

Звичайно, потрібен певний досвід, щоб оптимізувати готовий бекенд для одночасного підключення різних платформ. Зате не потрібно щоразу вибудовувати API, а це плюс.

Headless CMS забезпечує тільки бекенд, тому фронтенд-архітектуру необхідно реалізовувати за допомогою додаткових ресурсів. Але існують продукти на кшталт Gatsby, Nuxt, VuePress, Hugo і Gridsome, які забезпечують спрощену інтеграцію з CMS.

Види Headless CMS

Існує безліч CMS, що підтримують логіку Jamstack. Суть підходу полягає в попередньому рендеринге файлів і їх передачі безпосередньо з CDN, минаючи веб-сервер.

Всі такі CMS представлені на сайті headlesscms.org. Більшість з них є open source рішеннями.

Headless CMS можуть припускати самостійне розгортання на сервері або вивантаження на CDN-сервіс.

Деякі системи працюють через клауд-провайдерів.

Багато підтримують створення моделі і подальше заповнення її контентом.

Ще один критерій вибору: використання GraphQL або REST API (або обидва види в одному продукті).

Чому майбутнє - за Headless CMS

Новаторський підхід, реалізований в Headless CMS, враховує реалії сьогоднішнього дня, коли час диктує якомога швидше запровадження нових технологій і розширення цифрових каналів взаємодії з аудиторією. Принцип поділу власне тематичної частини і клієнтського інтерфейсу дозволяє прискорювати розробку і масштабироваться з економією ресурсів. А управління різними платформами стає більш зручним і ефективним.

З подальшим розвитком цифрових продуктів Headless CMS, ймовірно, будуть все більш кращі, ніж традиційні WordPress або Joomla. Є всі підстави вважати, що майбутнє - саме за «безголовими» системами.

Залишити коментар

Currently there are no comments, so be the first!

Це може бути важливо

Просування сайту - просування бізнесу.